mergi sus
FED CUP / ROMÂNIA-MAREA BRITANIE 3-2

BREXIT. România bate Marea Britanie și rămâne în primele 16!

24 aprilie, 00:08   Marian Popovici

UPDATE, ora 16:47 / România câştigă disputa cu Marea Britanie cu scorul de 3-2. Britanicele au câştigat disputa de dublu, care conta doar pentru palmares. Rae şi Robson le-au învins pe Halep şi Niculescu cu scorul de 6-3, 1-6, 10-8.

România va rămâne în Grupa Mondială II, între primele 16 naţiuni ale lumii şi vor evolua pentru un loc de baraj de promovare în grupa mondială.

România a reușit să se impună contra Marii Britanii în barajul pentru rămânerea în grupa 2 mondială. Sportivele noastre le-au învins cu 3-1 la general pe britanice, Irina Begu câștigând meciul decisiv cu Heather Watson, scor 6-4, 7-5. Așadar România rămâne în primele 16 națiuni la tenis feminin.

Game, SET şi MECI Irina Begu: 6-4, 7-5. România câștigă cu 3-1 confruntarea cu Marea Britanie.

6-5. Begu își face BREAK și va servi pentru câștigarea meciului.

1-1. Begu își face servicul.

0-1. Watson reușește să-și facă serviciul în primul game al setului secund.

INCEPE SETUL SECUND

SET, IRINA BEGU 6-4! Begu se impune în primul set. România este la un set de victorie

5-4. Watson ramâne în meci, după ce își face serviciul.

5-3. Begu își face serviciul și se apropie la un singur game de câștigarea primului set.

4-3. BREAK Irina Begu!

3-3. Britanica face BREAK.

3-2. Watson își face serviciul și reduce din diferență.

3-1. Irina Begu se desprinde!

2-1. Din nou BREAK Irina!

1-1. Watson îi răspunde Irinei cu un BREAK!

1-0, BREAK Begu! Irina începe perfect, cu break

START DE MECI

UPDATE 12:40 / Irina Begu şi Heather Watson sunt la încălzire

Simona Halep a declarat la finalul meciului: „Vreau foarte mult să câştigăm. N-a fost deloc uşor azi. Dar publicul a fost alături de mine şi au fost foarte motivaţi după tot ceea ce s-a întâmplat ieri”

GAME, SET ŞI MECI, SIMONA HALEP, 6-1, 6-3! Evoluţie magistrală a Simonei Halep împotriva Johannei Konta. Britanica a fost surclasată de Halep, care a făcut cel mai bun meci al sezonului. România conduce cu 2-1 Marea Britanie. Urmează meciul dintre Sorana Cârstea şi Heather Watson.

5-3, BREAK Halep! Simona va servi pentru meci. 4 game-uri la rând pentru româncă

4-3, GAME Halep! Simona reuşeşte trei game-uri la rând şi este la două game-uri de victorie

3-3, BREAK Halep! Campioana noastră recuperează break-ul şi avem egalitate

2-3, GAME Halep! Simona reduce din diferenţă şi rămâne aproape în setul secund

1-3, GAME Konta! Britanica salvează două mingi de break şi conduce în setul doi

1-2, BREAK Konta! Johanna şi-a ridicat nivelul de joc şi a reuşit break-ul

1-1, GAME Konta! Britanica egalează

1-0, GAME Halep! Simona salvează două mingi de break şi câştigă primul game din set

Start în setul secund

SET, 6-1 Simona Halep! Campioana noastră a jucat la nivel maxim şi a încheiat setul în doar 28 de minute. Senzaţional joc al Simonei.

5-1, GAME Halep! Simona se apropie la un game de câştigarea primului set

4-1, GAME Konta! Britanica câştigă primul game pe propriul serviciu

4-0, GAME Halep! Încă un game blitz pentru campioana noastră

3-0, BREAK Halep! Campioana noastră are un început perfect de meci

2-0, GAME Halep! Simona îşi consolidează break-ul cu un game la zero!

1-0, BREAK Halep! Simona începe foarte bine disputa şi conduce cu 1-0

Simona Halep şi Johanna Konta sunt la încălzire!

UPDATE, 23 aprilie, ora 10:44 / Ziua decisivă în confruntarea România-Marea Britanie din Fed Cup. După prima zi scorul este 1-1.

Simona Halep joacă de la ora 11:00 împotriva Johannei Konta, în meciul vedetă al acestei dispute. A doua confruntare va avea loc între Irina Begu şi Heather Watson.

Dacă vom avea egalitate după 4 meciuri, totul se va decide în meciul de dublu. Toate confruntările sunt LIVE pe FANATIK.RO.

GAME, SET ŞI MECI, Johanna Konta, 6-2 6-3! Marea Britanie egalează România şi este 1-1 după prima zi a confruntării din FED Cup. Konta se impune la capătul unui meci cu incidente, întrerupt 15 minute. Ilie Năstase a fost dat afară din arenă, iar meciul a fost întrerupt după ce Konta a fost înjurată de unii fani.

Duminică vor avea loc ultimele trei meciuri: Simona Halep-Johanna Konta (ora 11), Heather Watson-Sorana Cârstea şi meciul de dublu.

3-5, GAME Konta! Britanica îşi continuă marşul spre victorie

3-4, BREAK Konta! Johanna întoarce soarta meciului în câteva minute de la întoarcerea de la vestiare.

3-3, GAME Konta! Britanica egalează scorul în setul secund

3-2, BREAK Konta! Johanna reuşeşte să revină mai motivată de la vestiare şi face break-ul

S-a reluat meciul de la 2-6, 3-1.

UPDATE, ora 15:27 / Cele două jucătoare au revenit şi sunt la încălzire. Scorul e 3-1 pentru Sorana, în setul doi

UPDATE, ora 15:15 / Meciul Sorana Cârstea-Johann Konta a fost întrerupt. Ilie Năstase a fost dat afară din arenă. La scorul de 2-1 pentru Sorana, antrenorul nejucător a fost dat afară de arbitru şi nu a fost lăsat nici măcar să stea în tribună. Din câte se pare, ar fi fost vorba de comentarii la adresa arbitrului de scaun, după un schimb mai lung. „Normal că vorbesc, nu suntem la operă!”, a spus Năstase, pe un ton nemulțumit.

Simona Halep a făcut un apel la staţia de amplificare a arenei din Mamaia: „În numele echipei, vă rugăm nu mai înjurați, vorbiți frumos, pentru că o să ne descalifice și nu mai putem să facem nimic. Trebuie să respectăm, să avem fair-play și să jucăm… Este doar un meci de tenis și meciul se joacă pe teren. Vă rog frumos să respectați ambele jucătoare și bineînțeles echipa adversă. Vă rog mult”, a spus Simona Halep, la microfon”.

VEZI VIDEO AICI

Johanna Konta a fost jignită din tribune şi a început să plângă. Meciul a fost întrerupt

3-1, BREAK Sorana! Jucătoarea noastră profită de slăbiciunile britanicei şi reuşeşte break-ul

2-1, GAME Sorana! Cîrstea câştigă game-ul cu un lung de linie superb

1-1, GAME Konta! Johanna îşi face serviciul

1-0, GAME Sorana! Românca începe bine setul secund

START ÎN SETUL SECUND

SET  6-2 Johanna Konta! Sportiva britanică a controlat primul set al meciului şi se impune lejer cu 6-2.

Sorana Cârstea şi Johanna Konta sunt la încălzire

GAME, SET şi MECI, Simona Halep! Campioana noastră încheie rapid conturile cu Heather Watson şi se impune cu scorul de 6-4, 6-1. O evoluţie foarte bună a Simonei, care arată o formă excelentă în debutul de pe sezonul de zgură.

5-1, GAME Halep! Simona demonstrează că se simte foarte bine pe zgură şi evoluţia ei de astăzi ne dă speranţe pentru turneele viitoare

4-1, BREAK Halep! Românca, la două game-uri de victorie

3-1, GAME Halep! Simona se desprinde şi e aproape de victorie

2-1, BREAK Halep! Break la zero reuşit de Simona

1-1, GAME Halep! Simona îşi face serviciul

0-1, GAME Watson! Britanica începe setul secund

SET, 6-4 SIMONA HALEP! Simona a forţat pe final de set pe care a reuşit să îl câştige cu 6-4. Watson a ţinut cu dinţii de game-urile de serviciu, dar campioana noastră e clar jucătoarea mai puternică.

5-4, BREAK Halep! Simona câştigă pe serviciul advers şi are prima şansă să închidă setul

4-4, GAME Halep! Fără emoţii pentru Simona!

3-4, GAME Watson! Britanica îşi păstrează avansul în setul inaugural

3-3, GAME Halep. Simona ţine aproape de adversara ei

2-3, GAME Watson. Britanica ţine cu dinţii de game şi salvează o minge de break

2-2, GAME Halep. Simona îşi face serviciul şi e 2-2 în primul set

1-2. GAME Watson. Britanica reușește să-și facă serviciul. 1-2

1-1, BREAK Watson! Heather îi răspunde Simonei Halep cu un BREAK! 1-1

1-0, BREAK Halep! Simona Halep începe cu dreptul partida, reușind BREAK la primul game. 1-0.

Meciul dintre Simona Halep și Heather Watson va începe în câteva momente.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. Update. Schimbare de ultima oră în echipa României de Fed Cup. Irina Begu a întâmpinat probleme de ordin medical şi nu va evolua în meciul cu Joahanna Konta. Astfel, Sorana Cîrstea o va înlocui pentru al doilea joc de azi.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. UPDATE. S-a stabilit programul meciurilor:

Simona Halep – Heather Watson (sâmbătă, ora 12)

Irina Begu – Johanna Konta (sâmbătă, după ora 14)

Simona Halep – Johanna Konta (duminică, ora 11)

Irina Begu – Heather Watson (duminică, după ora 13)

Meciul de dublu – dacă va fi cazul – se va disputa între Cârstea/Niculescu – Robson/Rae.

Am jucat de mai multe ori primul meci, am emoţii, dar o să încerc să le dau la o parte. La fiecare meci de Fed Cup e la fel. Nu ne doream să ajungem la acest baraj, dar cred că acum avem cea mai bună echipă şi sper să câştigăm partida.

Îmi doresc revanşa cu Konta, poate avem un mic avantaj că e zgură, dar trebuie să învingem. Ne îngrijorează puţin şi vremea, dar sper să avem noroc. Mă simt bine, mă simt emoţionată, dar sper să scap repede şi să joc bine„, a declarat Halep.

––––––––––––––––––––––––––––

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. UPDATE, 21 aprilie, ora 11:36 / Tragerea la sorţi pentru stabilirea ordinii în care se vor desfăşura meciurile va avea loc vineri, de la ora 12:30. Simona Halep (5 WTA) este prima rachetă a României, în timp ce britanicele se bazează pe Johanna Konta (7 WTA).

Meciurile din grupa mondială II de la Fed Cup vor putea fi urmărite LIVE pe FANATIK.RO sâmbătă şi duminică. Disputa are loc pentru menţinerea în grupa mondială II, primele 16 echipe din lume.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. UPDATE, ora 16:28 / Simona Halep este gata de confruntarea cu Marea Britanie şi spune că abia aşteaptă revanşa cu Johanna Konta.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. ”Terenul central este foarte frumos, după părerea mea, nu am mai jucat de foarte mult timp aici, chiar a fost un moment plăcut pentru mine. Zgura este foarte bună şi cred că şi tribunele sunt ok chiar dacă nu sunt foarte multe locuri. Arena este frumoasă şi sper să fie plină.

Sperăm să câştigăm, ca de fiecare dată, şi să facem meciuri frumoase. Adversarele sunt jucătoare foarte bune, chiar top 10, cazul Konta. Am pierdut contra ei nu demult, dar sper să îmi iau revanşa, să câştigăm partida”, a spus Simona Halep la conferinţa de presă.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. Sorana Cârstea a declarat că e onorată de această convocare Nu am emoţii. Sunt extrem de onorată să fac parte din echipă. De fiecare dată când am fost sănătoasă şi m-am simţit aptă, am răspuns afirmativ convocării. Mă bucur să fac parte din această echipă, care este una de top şi, cum a spus şi Simona, fiecare va da tot ce va putea”
ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. Irina Begu consideră că Johanna Konta este o adversară foarte periculoasă: „Konta e o jucătoare de top, indiferent de suprafaţă, consider că este o jucătoare periculoasă. A avut un început de an foarte bun, dar noi suntem hotărâte să luptăm. Sunt patru meciuri de simplu, unul de dublu, important este cine ajunge la trei. Noi vom încerca să câştigăm cât mai multe meciuri. La Fed Cup nu contează clasamentul, fiecare meci e important. Ne avantajează suprafaţa de joc”

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. Monica Niculescu este de părere că dublul britanic Konta-Watson este extrem de puternic: „La dublu cred că vor juca Konta cu Watson, din câte ştiu, aşa au jucat la Budapesta. Mi se pare un meci extrem de greu, Watson a mai jucat dublu, Konta ştie, e Top 10, va fi un meciu greu, dar vedem cum va fi treaba în prima zi”

Meciul România-Marea Britanie poate fi urmărit LIVE VIDEO pe FANATIK.RO

Dar întâi trebuie să fim bucuroase că se întâmplă acest eveniment la Constanţa, este prima dată şi sper ca publicul să fie alături de noi în fiecare moment”

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. Vremea nefavorabilă prognozată de meteorologi pentru weekend dă mari bătăi de cap organizatorilor meciului de la Mamaia. Vicepreşedintele FRT, Răzvan Itu, admite faptul că din această cauză nu ar fi imposibil ca partida, care ar urma să debuteze sâmbătă, cu primele două jocuri la simplu, să se termine abia luni.

În acelaşi timp, Stere Halep, tatăl Simonei a declarat că fiica sa aşteaptă cu nerăbdare să joace din nou în faţa constănţenilor ei, după ce nu a mai făcut-o tocmai din perioada junioratului.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. România joacă în weekendul 22-23 aprilie împotriva Marii Britanii în Fed Cup. Meciul se va disputa la Mamaia pentru menţinerea în Grupa Mondială II.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. Simona Halep a lipsit din echipa României în precedenta dispută din Fed Cup, împotriva Belgiei din cauza unei accidentări. Dar, starul echipei noastre va evolua împotriva Marii Britanii.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. „Joc şi dacă am dureri. I-am spus şi lui Ilie Năstase că voi veni să joc”, a spus Halep înaintea disputei. Din echipa Marii Britanii va face parte Johanna Konta, număul 7 WTA.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. În urmă cu mai puţin de o lună, Konta şi Halep au avut un meci de foc în sferturi la Miami. Atunci, britanica s-a impus în decisiv, după un meci foarte dificil.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. România a suferit trei înfrângeri consecutive în Fed Cup. În februarie 2016, tricolorele au fost învinse de Cehia în sferturile de finală din Grupa Mondială I. Apoi, România a pierdut meciurile împotriva Germaniei şi Belgiei şi a ajuns să se bată pentru menţinerea în grupa Mondială II.

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. Simona Halep s-a autocaracterizat înaintea meciului cu Marea Britanie şi a vorbit şi despre Federer şi Nadal: „Sunt încrezătoare, veselă, dar puțin nervoasă pe teren. Cred că sunt un om OK. Federer este de o eleganță ieșită din comun, are bun simț și multă încredere. Pentru mine este un geniu. Nadal e un tip foarte serios, muncește pentru fiecare punct ca și cum ar fi ultimul din viața lui. Este un băiat sensibil”

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. Echipele din duelul România-Marea Britanie:

w[[

ROMANIA-MAREA BRITANIE LIVE VIDEO FED CUP. Meciul din Fed Cup dintre România şi Marea Britanie pentru rămânerea în Grupa II Mondială va putea fi urmărită în weekend pe FANATIK.RO